Blog

on the road

Bariery ochronne?

20 lipca 2020

Bariery ochronne są ważnym elementem sieci drogowej. Pełnią funkcję ochronną, zabezpieczając kierowców przed ryzykiem wypadnięcia z drogi, co mogłoby skutkować groźnym wypadkiem.

Na etapie projektowania barier ochronnych należy brać pod uwagę wiele różnych czynników: rzeczywiste i prognozowane warunki ruchu  (natężenie i struktura rodzajowa pojazdów, typ drogi oraz charakter krajobrazu danego odcinka trasy). Ten ostatni aspekt jest niestety często pomijany. A niesłusznie, ponieważ jego uwzględnienie może wpływać m.in. na rodzaj zastosowanych materiałów.

Bezpieczeństwo na drodze jest sprawą priorytetową. Przyglądając się obecnej sytuacji, patrząc na statystki, to liczba wypadków, do których doszło na drogach, w ostatnich czasach znacząco wzrosła. Przyczyny wypadków są zróżnicowane. Częstym powodem jest lekkomyślność i nieostrożność kierowców, ale również niesprawny sprzęt, alkohol bądź inne używki.

Niestety w dniu 25.06.2020r. doszło do tragicznego zdarzenia autobus miejski przebił bariery na wiadukcie i przełamał się na pół.  Jego przednia część – wraz z pasażerami – spadła z wysokości około pięciu metrów. Zginęła 70-letnia pasażerka, kilkanaście osób zostało rannych. Jak wynika z informacji kierowca był pod wpływem narkotyków.

Stosowanie barier ochronnych ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Szczególnie w przypadku robót tymczasowych należy wyeliminować ryzyko zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników.

wróć do wszystkich wpisów

VIATECO Sp. z o.o.

ul. Stalowa 17, 41-506 Chorzów Biuro - bud. 23
Magazyn / serwis - bud. 61

tel. +48 32 411 58 40, fax +48 32 601 20 09

email: email: viateco@viateco.eu