Blog

on the road

NOWA TECHNOLOGIA „STOP”

16 listopada 2020

Jedną z częstych przyczyn wypadków drogowych przy tunelach  jest m.in. nieprzestrzeganie znaków drogowych, zwłaszcza znaku STOP, który wymaga od kierującego zatrzymania pojazdu. Niedostosowanie się stanowi wykroczenie. Sprawca może zostać ukarany karą grzywny czy też nagany.

Urzędnicy w Australii opracowali nowy system reagowania awaryjnego –  został  on zaprojektowany przede wszystkim dla tuneli samochodowych i ma kluczowe cele w zakresie bezpieczeństwa oraz ochrony infrastruktury.

System tworzy iluzję powierzchni, która natychmiast blokuje oba pasy ruchu. Rozwiązanie Softstop Barrier System tworzy pseudo holograficzny obraz, który wydaje się unosić w powietrzu, przykuwając uwagę kierowcy, dzięki czemu komunikat „STOP” nie może zostać pominięty.

Obraz dużego znaku stopu jest rzutowany na kaskadę wodną po wyzwoleniu przez czujniki wysokości umieszczone w pobliżu wejścia do tunelu. Kurtyna może służyć jako nieprzeźroczyste tło dla projektora, musi być widoczna w świetle dziennym lub nocnym oraz pozostać nienaruszona pomimo wiatru i innych warunków.

 Jest to ostrzeżenie w ostatniej chwili, ale okazało się skuteczne w zatrzymaniu każdej ciężarówki, która go uruchomiła.

Jest to naprawdę fajna technologia, która jak dotąd jest stosowana tylko w Australii.

ZOBACZ JAK TO DZIAŁA!

wróć do wszystkich wpisów

VIATECO Sp. z o.o.

ul. Stalowa 17, 41-506 Chorzów Biuro - bud. 23
Magazyn / serwis - bud. 61

tel. +48 32 411 58 40, fax +48 32 601 20 09

email: email: viateco@viateco.eu