Blog

on the road

PASY 3D

27 października 2020

Przejścia 3D mają zachęcić kierowców do ściągnięcia nogi z gazu. Jest to bardzo ważne przede wszystkim w miejscach gdzie ulicę przekraczają najmłodsi np. w drodze do szkoły. Mówimy tutaj o nietypowym i kreatywnym sposobie walki z brawurą i nieuwagą kierowców na drodze.

Trójwymiarowe przejścia mają zwiększyć bezpieczeństwo na ulicy. Za wszystko odpowiada iluzja optyczna, która zależy od perspektywy osoby patrzącej. Z góry pasy wyglądają jak betonowe kolumny. Z poziomu drogi  wydają się unosić w powietrzu, podobnie jak osoby, które po nich przechodzą. Kierowcy, którzy zbliżają się do przejścia, mają doznać złudzenia, że przed nimi znajduje się obiekt utrudniający przejazd i tym samy powinni zwolnić.

Dzięki Firmie BUDIMEX wystartowała akcja  Hello ICE (lokalizacja niebezpiecznych przejść koło placówek szkół i nie tylko). Program jest przeznaczony dla uczniów klas od I-III oraz przedszkolaków.

W poniższym linku załączona jest mapa na której można wskazać miejsca stanowiące zagrożenie. Mogą tego dokonać nauczyciele wraz ze swoimi klasami jak i również rodzice z dziećmi:

www.helloice.pl/mapa-punktow-niebezpiecznych.html

Pasy 3D w Polsce nie są jeszcze rozpowszechnione. Pierwsze powstały w Lidzbarku Warmińskim na ścieżce rowerowej która przecina drogę dla pieszych. Natomiast na świecie znajdują się już m.in. we Francji, Niemczech, na Islandii, w Indiach i w Chinach.

wróć do wszystkich wpisów

VIATECO Sp. z o.o.

ul. Stalowa 17, 41-506 Chorzów Biuro - bud. 23
Magazyn / serwis - bud. 61

tel. +48 32 411 58 40, fax +48 32 601 20 09

email: email: viateco@viateco.eu