Blog

on the road

Skup się na jeździe

15 czerwca 2021

Pracownicy strefy robót drogowych każdego dnia są narażeni na niebezpieczeństwo ze strony kierowców. Stowarzyszenie Budowniczych (ARTBA – American Road & Transportation Builders Association) śledziło takie incydenty na przestrzeni lat. Jak mówi Brad Sant, szczyt nastąpił na początku XXI wieku – ponad 1200 ofiar śmiertelnych w wyniku tego typu wypadków.

Dlaczego kierowcy wjeżdżają w wyraźnie oznakowane strefy prac drogowych? Jak donosi Sant, głównym powodem może być rozproszenie uwagi przez coraz częściej używane gadżety w samochodzie, szczególnie telefony. Inne czynniki to zmęczenie (problem nasila się nocą) lub jazda pod wpływem alkoholu.

W ciągu najbliższych lat możemy mieć do czynienia z kolejną kwestią – rosnącą liczbą autonomicznych pojazdów. Jedną z możliwości poradzenia sobie z tym problemem będzie technologia Vehicle to Everything (V2X) – umożliwia ona funkcję mapowania, co ułatwiłoby nawigację po strefach prac.

ARTBA monitoruje różnorodność systemów ostrzegawczych służących do alarmowania pracowników. Obecnie pracuje nad dostosowaniem czujnika w samochodzie do infrastruktury oraz nad lepszą interpretacją komunikatów na drodze. W USA korzysta się z urządzeń takich jak pachołki wyposażone w GPS umiejscowione na początku stref pracy. Transmitują one informacje do Google Maps, przez co kierowcy otrzymują wcześniejsze ostrzeżenie.

Podejmowane działania tego typu mają na celu ograniczenie ryzyka zderzenia pojazdu
w strefie pracy.

Programy mają pewien wpływ na zmniejszenie wypadków, jednak najważniejszą kwestią pozostaje skupienie i uwaga kierowców.

wróć do wszystkich wpisów

VIATECO Sp. z o.o.

ul. Stalowa 17, 41-506 Chorzów Biuro - bud. 23
Magazyn / serwis - bud. 61

tel. +48 32 411 58 40, fax +48 32 601 20 09

email: email: viateco@viateco.eu