Blog

on the road

„Tyle o sobie wiemy ile nas sprawdzono” czyli …

11 grudnia 2019

… co robić w razie wypadku !

Chcemy zwrócić Waszą uwagę na zabezpieczenie miejsca wypadku kiedy to my jesteśmy jego świadkami, a jeszcze nie ma na miejscu służb.
Wszyscy wiemy, że należy udzielić pierwszej pomocy jego ofiarom. Jednak każdy kierowca zbliżający się do miejsca wystąpienia wypadku komunikacyjnego musi wykonać odpowiednio wcześniej szereg czynności, zanim sam zacznie tej pomocy udzielać, dla dobra zarówno siebie, jak
i poszkodowanych. Oznakowanie i zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie służb ratunkowych, odpowiednie ustawienie własnego pojazdu – to pierwsze działania które należy podjąć. Proste, prawda? Nie do końca.

Proste w teorii.

W praktyce każdy z nas twierdzi że pomógłby, wezwałby pogotowie, prowadziłby akcję reanimacyjną… Ale czy na pewno? Jak zachowalibyście się w sytuacji stresowej – karambol, ofiary, panika, płaczące dzieci? Zachowanie zimnej krwi w takiej sytuacji jest kluczowe. Żeby tak się stało musimy mieć w głowie zakodowane zasady postępowania:

Dziś pierwszy krok – zabezpieczenie pojazdu w kilku punktach:

  1. Zatrzymaj własny pojazd – w miejscu bezpiecznym na poboczu, aby nie stwarzać zagrożenia i nie powodować kolejnej kolizji.
  2. Zabezpiecz pojazd i miejsce zdarzenia własnym pojazdem (ewentualnie oświetl światłami ze swojego samochodu miejsce wypadku), włącz światła awaryjne, zaciągnij hamulec ręczny.
  3. Zabierz ze swojego samochodu: trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę pierwszej pomocy.
  4. Miejsce wypadku: ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości za miejscem zdarzenia. W terenie miejskim trójkąt możesz ustawić bliżej miejsca zdarzenia. Na drodze ekspresowej lub na autostradzie musisz ustawić trójkąt minimum 100 m od miejsca zdarzenia.
  5. W warunkach ograniczonej widoczności trójkąt zawsze ustawiaj przed zakrętem. W terenem pagórkowatym, ustaw trójkąt przed szczytem wzniesienia.

W kolejnych wpisach pokażemy Wam jakie produkty są idealne w takich przypadkach – zarówno dla służb ratunkowych, jak i dla zwykłych użytkowników dróg.

wróć do wszystkich wpisów

VIATECO Sp. z o.o.

Krakowska 1, 40-391 Katowice

tel. +48 32 411 58 40, fax +48 32 601 20 09

email: email: kontakt@bezpieczna-droga.com